NEJKRÁSNĚJŠÍ VZPOMÍNKY NA SVĚTĚ JSOU TY, PŘI KTERÝCH ZJISTÍŠ, ŽE SE USMÍVÁŠ.

sobota 20. dubna 2019

Jak včelička Tonička neposlechla maminku   Jakmile na jaře v sadu začaly kvést třešně, zavolala si včelí maminka svojí dcerku, včeličku Toničku: ,,Toničko, je na čase začít sbírat pyl. Vidíš ten nedaleký sad plný třešní? Pyl budeš sbírat jenom v tomhle sadu, rozumíš?“ řekla, a Tonička přikývla.
   V sadu to bzučelo jako v úle, a Tonička už z dálky cítila vůni třešňových květů. I ostatní včelky pilně pracovaly a sbíraly pyl do košíčků, umístěných na svých nožičkách. Tonička se hned pustila do práce, přelétala z květu na květ a spokojeně si při práci bzučela.
Když ji od práce vyrušil bzukot dvou včel, které znala ze sousedství, zvědavě vystrčila hlavičku z třešňového květu.
,,Bzuuum, my víme o něčem lepším, než jsou tyhle květy,“ překřikovaly se Bzulinda s Bzunikou. ,,Pojď, ukážeme ti to,“ lákaly Toničku.
Ale Tonča zavrtěla hlavou: ,,Kdepak, já nemůžu ze sadu, a vůbec, mám hodně práce. Musím do večera mamince nanosit ještě hodně pylu.“
,,No právě, bzum. Chceme ti ukázat místo, kde je ho spousta pohromadě. Za městem právě rozkvétá celé pole žlutých květů. Budeme mít nejvíc pylu ze všech,“ lákají ji včely. Toničku napadlo, že by maminka mohla být ráda, že jí přinese více pylu, a tak se s těma dvěma nakonec na to žluté pole vypravila. Do večera opravdu nasbírala pylu víc než ostatní včelky ze sadu, a maminka byla na svou dcerku pyšná. O tom, že pyl pochází ze žlutého pole za městem, ale Tonička pro jistotu mamince nic neřekla.
   Jenomže v noci bylo Toničce ouvej. Bříško jí bolelo, hlava se jí málem rozskočila bolestí, a její maminka už si myslela, že jí dcerka umře. Ráno zavolala včelího pana doktora, a ten jí svěřil, že stejné potíže mají ještě dvě další včeličky ze sousedství, které včera sbíraly pyl na žlutém poli za městem. Pan statkář, kterému to pole patří, ho zrovna den předtím ošetřil jedovatým postřikem, a neposlušné včelky se jím otrávily. Pan doktor proto musel všem třem vypumpovat bříško, a Tonička musela mamince slíbit, že už víckrát na žlutém poli pyl sbírat nebude. Příště už by jí pan doktor totiž zachránit nemusel…
 Abych nezapomněla…
a jak to bude se včelkama dál???22 komentářů:

 1. Jindřiško, krásná pohádka. U nás naštěstí letos žluté pole v okolí nemáme a včeličkami na třešni se to jen hemží. Snad jsou tedy všechny poslušnější než Tonička a neodletí někam na pole za žlutou. .o)
  Přeji Ti krásné svátky. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máte štěstí, Dášo. Včelky nebude žlutá lákat. Šla jsem třešňovou alejí a ten bzukot, to byla nádhera. A pak vyjdu ze vesnici a tam pole s řepkou,která už začíná nakvétat...
   Hezký de Ti přeji
   Jindra

   Vymazat
 2. Milá Jindřiško,
  to je trochu smutná pohádka... Taková ze života... Všechno sice dobře dopadlo. Ale na jak dlouho??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smutná je, Dorko. O to smutnější, že je to pravda. Vlivem pesticidů a glyfosátů hynou včely, hmyz i ptáci. Pohádka má šťastný konec, protože je to pohádka, ale jak to dopadne ve skutečnosti, radši nedomyslet...

   Vymazat
 3. Mám pocit, že těch žlutých polí pořád přibývá :-(
  Jindro měj se pěkně a užij si Velikonoce

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám stejný pocit, Stáňo. Vysočina byla vyhlášená na produkci brambor, ale díky řepce je není kde pěstovat. V sobotu jsem koupila brambory, vyrobeno v ČR. Jo, prdlajs. V ČR byly pouze zabalené, jinak pocházely z Francie a nedaly se jíst, jak byly místy načernalé.
   Klidný týden
   Jindra

   Vymazat
 4. Jindřiško, u nás už opět roste obilí, žlutá masa ne :) Snad se jednou i v našem zemědělství vrátí vše do normálu!
  Měj prima dny a krásné Velikonoce, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by bylo hrozně fajn, Peťo, kdyby řepky ubylo a na polích zase přibylo obilí a brambor.
   Hezké dny
   Jindra

   Vymazat
 5. Dnes jsem četla článek jak na zemi ubývá hmyzu. Lidstvo si neuvědomuje, jak ty malé tvorečky potřebuje. Doufejme, že ještě není pozdě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je ale pravda, Růžo. Hyne hmyz i ptáci a jestli se něco nezmění, kdo přijde na řadu pak?? No přece člověk!

   Vymazat
 6. No, snad nastane čas, a v naší zemi bude žluté méně. Modlím se za to!
  Jindřiško, děkuji za pohádku a přeji příjemný večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byla bych také moc ráda, Helenko.
   Měj se krásně
   Jindra

   Vymazat
 7. V určité míře svoje opodstatnění pěstování řepky má, ale čeho je moc, toho je příliš!
  Nemám to tady u nás ještě na kole projeté, tak nevím, kolik té žluté letos budu potkávat. Třeba budu mile překvapená :-).
  Klidný den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kéž bys byla, Hanko, držím palce. U nás bude za chvíli všude žluto:-(.
   Jindra

   Vymazat
 8. Bohužel, když nebude hmyz, nebude nic. Nedávno jsem o tom četla velmi zajímavý článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, Pavlo. Hmyzu rapidně ubývá a může za to člověk. A ten na to taky ve výsledku doplatí:-(

   Vymazat
 9. U nás, okolo nás konečně letos bez žluté barvy.. jupí 😉. Tak snad se blízká na lepší časy.
  Posílám mnoho pozdravů a měj se moc krásně.Z🖤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se máte, Zdeni. Kéž by to tak bylo všude.
   Děkuji, krásné jarní dny.
   Jindra

   Vymazat
 10. Odpovědi
  1. Je to děs, Marcelo, víc žluté než zelené...:-(

   Vymazat
 11. Pohádka s lepším koncem, snad v reálném životě se již začne vše obracet k normálu. U nás řepka v okolí nikde pole nezabírá, ale z polí jsou již jenom většinou pastviny, a to se i u nás na severu pěstovaly brambory. Pamatuji si pole osázené přesně vedle nás. Ale ta řepka není jenom u nás. V týdnu jsme byli v Německu, u nás kousek za hranicemi, a tam již vše žlutě kvetlo. Takhle dopadla evropská podpora dotacemi na řepku! Bohužel. V poslední době se hodně píše a mluví o změně plodin na českých polích, tak snad už konečně přijde na řadu rozum. Vše souvisí se vším...
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna včera bylo v televizi, jak to vypadá u nás a jak v Rakousku. U nás velké lány žluté řepky, v Rakousku menší různorodá políčka osetá většinou zeleně. Takže tam asi více vítězí zdravý rozum nad zisky. Zbývá jen doufat, Álo, že se to u nás také změní.
   Jindra

   Vymazat

Děkuji za Vaše komentáře, vážím si každé zpětné vazby.
Jindra